Inicjatywa misyjna dla Indonezji

Centrum Edukacyjne w Weluli – Indonezja

Indonezja jest krajem licznych wysp. Jest ich kilkanaście tysięcy, małych i dużych, zamieszkałych (ok. 6 tys.) i bezludnych (ok. 16 tys.). Rozciągają się one między Oceanem Indyjskim, a Oceanem Spokojnym.  Większość mieszkańców tego kraju utrzymuje się z rolnictwa. Wielu ludzi pracuje u wielkich plantatorów kawy, herbaty, roślin korzennych oraz drzew chininowych. Te produkty są przeznaczone na sprzedaż do innych krajów. Mimo bogactwa naturalnego Indonezji większa część jej mieszkańców żyje na granicy ubóstwa. Wiele wysp jest mało rozwiniętych, dlatego dzieci z tych wysp muszą przenieść się do większych miast i miejscowości w celu zdobycia podstawowego wykształcenia. Rodzice, którym zależy na edukacji dzieci wysyłają je daleko od domów rodzinnych. Tam dzieci pozostawione same sobie szukają możliwości nauki i starają się znaleźć lokum i środki utrzymania.

Nasze Zgromadzenie Misjonarek Klaretynek chcąc odpowiedzieć na potrzeby tamtejszej ludności zorganizowało Centrum Edukacyjne w miejscowości Weluli. Wybudowany został „internat” dla dzieci, które przyjeżdżają tam do szkoły. Budowa była długa i kosztowna. Dzięki ofiarności ludzi dobrej woli budowa została ukończona i dzieci już mieszkają w godnych warunkach. To jednak nie koniec pracy. Pragniemy, aby poza podstawową wiedzą dzieci indonezyjskie mogły nauczyć się czegoś więcej.

W naszym centrum od lipca 2013 roku odbywają się różne kursy dla dziewcząt mieszkających w Centrum. Są to kursy: języka angielskiego, kroju i szycia oraz haftowania. Do tego, aby nauczać innych praktycznych czynności potrzebne są środki finansowe, które pozwolą zakupić niezbędne pomoce.

Poza tym jest jeszcze jedna trudność, z którą boryka się tamtejsza wspólnota. W związku z tym, że w Indonezji panuje klimat równikowy wilgotny i wybitnie wilgotny są tam duże opady deszczy oraz okresowe tajfuny. Dlatego często zdarza się, że domy obsuwają się wraz z ziemią. Potrzebne są specjalne zabezpieczenia, które również są kosztowne…

Razem przygotowaliśmy około 200 małych pachnących mydełek, które zostały rozprowadzone w naszej parafii w Aleksandrii, w Konopiskach oraz w innych miejscach. Dzięki dobroci wielu osób uda nam się dopomóc naszemu Centrum Edukacyjnemu w Weluli i otworzymy przed indonezyjskimi dziećmi nowe możliwości rozwoju.

Rodzice dzieci z Przedszkola „Antoś” i Misjonarki Klaretynki

gallerygallery

VideoClip na cześć naszej Założycielki – Sługi Bożej Matki Leonii Milito

1% dla Lenki

ads

Archiwum