Projekt
Weluli

PROJEKT WELULI

WSPÓLNOTA ROLNICZA

Misjonarki św. Antoniego Marii Klareta

Indonezja – Timor – Weluli

 

20150201_135849Weluli, to niewielka miejscowość położona w górach przy granicy z Timorem Wschodnim z 3 000 mieszkańców. Nasza wspólnota Misjonarek św. Antoniego Marii Klareta – Misjonarek Klaretynek, pracuje w Weluli od 8 lat. Oprócz pomocy w działaniach duszpasterskich w parafii pracujemy wśród najuboższych dzieci i młodzieży: prowadzimy dla nich kursy jęz. angielskiego, muzyki oraz dla starszej młodzieży kursy kroju i szycia.

Planujemy poszerzyć naszą działalność o projekt wspólnoty rolniczej polegający na udostępnieniu naszej ziemi emigrantom z Timoru Wschodniego przesiedlonym po wojnie z 1999 roku (jest to najuboższa grupa mieszkańców, którzy nic nie posiadają, domy a raczej baraki zbudowali na terenie udostępnionym im przez państwo, nie mają wody – chodzą po nią do rzeki oraz nie mają nawet kawałka ziemi).

Ten projekt umożliwi uprawianie warzyw najuboższym rodzinom, w których dzieci są niedożywione a czasem wręcz głodują. Przewidujemy pomoc dla 15 rodzin, czyli beneficjentami projektu będzie około 70-80 osób. Otrzymałyśmy około hektara ziemi na zboczu góry.

Część ziemi chcemy przeznaczyć na przygotowanie tarasów, na których będzie można uprawiać warzywa. Tarasy są konieczne ze względu na to, że podczas pory deszczowej często ziemia się obsuwa. Murek tarasu umacnia grunt i zapobiega obsuwaniu się ziemi. Planujemy również zbudować zbiorniki na wodę, aby móc zgromadzić wodę w czasie pory deszczowej na czas pory suchej. Jest w planach również niewielka hodowla trzody.

Całkowity koszt projektu to około 15 000 zł. Planujemy rozpocząć budowę tarasów w czasie pory suchej tzn. od końca kwietnia do października. Przeliczając na metry to koszt 1 mb tarasu kosztuje około 25 zł… całkowita długość to 600 mb, podzielonych na 15 tarasów o szerokości ok. 3 m i długości 40 m. Jeśli nam się uda uzyskać fundusze to jeszcze w tym roku zaczniemy uprawę warzyw i posadzimy drzewa owocowe. Ofiary na PROJEKT WELULI – WSPÓLNOTA ROLNICZA, można przesyłać na konto:

   Bank Spółdzielczy w Konopiskach

ul. Częstochowska 28

42-274 Konopiska

nr konta: 85 8273 0006 2000 0015 4921 0002

   Tytuł przelewu: Misja w Indonezji

Misjonarki św. Antoniego Marii Klareta Ul. Zielona 31 – Aleksandria Pierwsza 42-274 Konopiska

Wszystkim, którzy dołączą się duchowo lub materialnie do naszego projektu bardzo gorąco dziękuję w imieniu tych bardzo biednych rodzin. Bóg zapłać! Siostry i czekające na swój kawałek ziemi rodziny pamiętają w modlitwie o wszystkich dobroczyńcach.

Z Weluli… wraz z serdecznymi pozdrowieniami

s. Joanna Dresler MC

jmdresler@gmail.com

gallery

VideoClip na cześć naszej Założycielki – Sługi Bożej Matki Leonii Milito

1% dla Lenki

ads

Archiwum