Projekty misyjne w Afryce – Wybrzeże Kości Słoniowej

W dniach 29 marca – 1 kwietnia 2014 roku gościłyśmy w naszym domu państwa Luiginę i Egidio Cescato, zaangażowanych od lat w projekty misyjne na Wybrzeżu Kości Słoniowej w ścisłej współpracy z naszym zgromadzeniem Misjonarek Klaretynek. Pan Egidio założył i jest prezesem Stwowarzyszenia "Acqua-Miele" – "Woda-Miód" w Ticino, we Szwajcarii, działającego już 14 rok na rzecz promocji ludzkiej. Ich głównym celem jest pomoc w rozwoju wsi, aby jak najmniej młodych ludzi uciakało do miast szukając pracy.

Na Wybrzeżu Kości Słoniowej realizują trzy podstawowe projekty:

– pszczelarstwo

– budowa zbiorników na wodę

– sadzenie drzewek kokosowych

oraz pomagają materialnie naszym siostrom misjonarkom klaretynkom w projekcie dożywiania dzieci, opiece zdrowotnej i alfabetyzacji miejscowej ludności w Prikro i Abidjanie.

PSZCZELARSTWO:

Organizują kursy pszczelarstwa, podczas których każdy uczestnik buduje swój pierwszy ul, uczą się dbania o pszczoły, wprowadzania dzikich pszczół do uli. Otrzymują również strój ochronny, ponieważ pszczoły afrykańskie sa bardzo agresywne. W ostatnich latach liczba przygotowanych pszczelarzy wzrosła do około 250 w różnych miejscach na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Uczą się zawodu, dzięki któremu mają pracę i możliwość utrzymania swojej rodziny. Zbudowali również dwa warsztaty stolarskie, w którym produkują ule oraz inne sprzęty i meble z drewna.

BUDOWA ZBIORNIKÓW NA WODĘ DESZCZOWĄ

W przeciądu 10 lat stowarzyszenie pomogło w budowie ponad 60 cystern – zbiorników na wodę deszczową w rejonie Prikro, na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Koszt jednego zbiornika to około 5 000 euro. Materiały budowlane w Afryce kosztują prawie dwa razy tyle co w Europie. Stowarzyszenie daje środki, materiały, projekt natomiast miejscowość wraz z władzami lokalnymi organizuje ludzi do pracy. Przedstawiciele stowarzyszenia moniturują i nadzorują całą pracę. Niżej na zdjęciach przedstawiono przykładową budowę zbiornika na wodę deszczową umieszczoną w pobliżu szkoły. Istotne jest sąsiędztwo domu z dużym dachem… 

PROJEKT – KOKOS

Drzewo kokosowe rośnie spontanicznie na afrykańskich wybrzeżach. Uprawa kokosów na sawannie, daleko od morza wymaga szczególnej troski. Należy takie małe drzewko podlewać w czasie okresu suszy (dwa razy do roku) przez 4 lata oraz odgrodzić od niebezpieczeństwa zjedzenia go przez wszędzie chodzące kozy. Po czterech latach zaczyna dawać pierwsze owoce i jest na tyle wysoka że kozy nie sięgają liści. Orzech kokosowy ma bardzo dużą wartość odżywczą, miąższ, mleko kokosowe, a skorupa i liście służą do wykonywania przeróżnych rzeczy. Dla rejonu sawanny jest to uzupełniające pożywienie o wysokich wartościach, poprawia również klimat oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się pustyni. Sadzonki kokosa sprowadzane są z wybrzeża, samochodem dowożone 350 km wgłąb kraju i rozdawane wszystkich chętnym niezależnie od wyznania. Często sadzonki kokosa rozdawane są dzieciom w szkołach. Przez 3 lata zostało rozprowdzonych około 8 000 sadzonek. Koszt jednej sadzonki to około 4 zł. Oto zdjęcia przedstawiające projekt – KOKOS. 

Wszystkich zainteresowanych współpracą w projektach misyjnych zapraszamy do kontaktu:

 mail: klaretynki@gmail.com; tel.694496944 

 

VideoClip na cześć naszej Założycielki – Sługi Bożej Matki Leonii Milito

1% dla Lenki

ads

Archiwum