Nasza wspólnota Misjonarek Klaretynek w Aleksandrii prowadzi

Projekt klaretyńskiego wolontariatu misyjnego
„Gaudium Mundi – Wesprzyj brata na krańcu świata”

 

O co chodzi?? Z czym to się je? 🙂

Cel – „Gaudium Mundi” to projekt wolontariatu misyjnego młodych ludzi z całej Polski, którzy razem z nami chcą nieść pomoc tam gdzie jej potrzeba. Pragniemy pomagać w różnych częściach świata.

Chodzi o pasjonujące doświadczenie – możliwość nawiązania nowych relacji, dzielenie życia misyjnego, zaangażowanie się w służbę społeczności poprzez ewangelizację i przeróżne projekty rozwojowe, odkrycie wyjątkowości i bogactwa innych kultur i odmiennej rzeczywistości, uczestnictwo w konkretnym wsparciu misji, zaangażowanie się w życie.

 

Dla kogo?

Projekt “Gaudium Mundi” skierowany jest do ludzi młodych! Projekt pomaga w uformowaniu ducha twórczej adaptacji, gotowości do słuchania i współpracy, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, dostarcza dobrej dawki pokory, uczy wolności od zbyt wysokich oczekiwań, takich jak roszczenie do zmiany wszystkiego w krótkim czasie, akceptacji inności i radosnego przyjęcia rzeczywistości.

 

Czy konieczny jest wyjazd na misję?

Nasz projekt nie zakłada konieczności wyjazdu. Wolontariusze mogą poprzestać na fazie krajowej, angażując się w różne prowadzone przez nas inicjatywy na rzecz konkretnej misji.

 

Przygotowanie i realizacja

Aby móc uczestniczyć w fazie wyjazdowej projektu wolontariusze muszą mieć ukończone 18 lat i nie więcej niż 35 lat. Natomiast w fazie krajowej mogą uczestniczyć osoby w różnym wieku. Wszyscy wolontariusze uczestniczą w procesie przygotowawczym, który trwa ok 8 miesięcy i obejmuje comiesięczne spotkania. Nasza wspólnota, we współpracy z zarządem Prowincji Europejskiej i misjonarzem odpowiedzialnym za misję, której pomagamy, zapewnia program przygotowawczy i szkoleniowy: m.in. przygotowanie i realizacja inicjatyw na rzecz misji; poznanie rzeczywistości oraz tamtejszej społeczności; zdobycie koniecznych postaw, które pomogą w twórczym uczestnictwie w projekcie i pozwolą lepiej przeżyć to doświadczenie.

 

Jak długi jest pobyt na misji?

Wolontariat misyjny wymaga co najmniej trzech tygodni pobytu na misji, zgodnie z potrzebami i możliwościami miejscowej społeczności, tak aby umożliwić uczestnikom sensowne i wzbogacające przeżycie tego doświadczenia.

 

Pierwsza edycja projektu odbyła się w roku 2018/2019 pod nazwą “Missio Weluli” za cel miała małą wioskę w Indonezji, gdzie od lat posługują nasze siostry. Wraz z wolontariuszami pomagaliśmy tamtejszej misji. Po zebraniu funduszy na potrzeby projektu i przygotowaniu grupy wolontariuszy do wyjazdu, towarzyszyliśmy i pomagaliśmy drugiemu człowiekowi w realnej potrzebie, służąc swoim czasem, swoimi talentami, a przede wszystkim otwartym sercem.

Biorąc pod uwagę potrzeby misji w Weluli i jednocześnie możliwości, talenty oraz wykształcenie każdego z wolontariuszy, w naszym PROJEKCIE, oprócz włączenia się w codzienną działalność misyjną w Weluli, mieliśmy wyszczególnione dodatkowe punkty działania:

1 – spotkania uświadamiająco-formacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych nt. higieny osobistej i własnego otoczenia oraz potrzeby stosowania zróżnicowanej diety, itp. Spotkania w formie zajęciowo-zabawowej przygotowane i poprowadzone przez nasze dwie studentki Pedagogiki – Agnieszka i Justyna.

2 – zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży poprowadzone przez Weronikę – studentkę Akademii Sztuk Pięknych.

3 – warsztaty muzyczne dla dyrygentów chórów parafialnych prowadzili: Julia – uczennica szkoły muzycznej, Magda – doświadczony muzyk oraz ks. Mateusz – dyrygent Scholii Liturgicznej Domine Jesu.

4 – spotkania ewangelizacyjno-katechetyczne oraz materiał filmowy projektu przygotowywał i realizował Piotr – student teologii oraz absolwent Akademii Filmu i Telewizji.

 

Choć nasze doświadczenie misyjne w Weluli już dobiegło końca to sam projekt trwa nadal. Grupa się rozszerza o kolejnych wolontariuszy, którzy pragną działać misyjnie. Obecnie rozszerzamy naszą działalność na cały świat – stąd projekt przyjmuje ogólną nazwę “Gaudium Mundi”. W comiesięcznych spotkaniach formacyjnych bierze udział wielu nowych wolontariuszy, może i Ty zechcesz dołączyć? Wesprzyj brata na krańcu świata. Czekamy na Twoją współpracę. Dołącz do nas on-line. Zgłoszenia przez Fanpage.

 

Polub nasz Fanpage Wesprzyj brata na krańcu świata, gdzie na bieżąco informujemy o postępach Projektu.

Dziękujemy za wszelką modlitwę i pomoc w naszych działaniach. Niech Pan Ci zawsze błogosławi!!

 

 

 

Jeśli pragniesz nas wesprzeć finansowo to możesz to uczynić wpłacając na nasze konto:

BNP PARIBAS
Nr konta: 42 1600 1462 1882 8159 9000 0001
Tytuł: wolontariat

 

Możesz się z nami skontaktować pod tym adresem: wolontariatmisyjnymc@gmail.com